PODGRZEWACZE WODY
Każdy budynek niezależnie od tego czy jest to dom jednorodzinny, mieszkanie w kamienicy, mieszkanie w bloku czy pomieszczenie gospodarcze, potrzebuje stałego dostępu do ciepłej wody użytkowej. Nie zawsze istnieje możliwość podłączenia się do miejskiego zasilania cieplnego lub posiadanie własnego systemu instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Z pomocą przychodzą wówczas takie urządzenia jak podgrzewacze wody. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje: podgrzewacze elektryczne oraz podgrzewacze gazowe.
Elektryczne czy gazowe?
Szukając właściwego urządzenia do swojego mieszkania, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jednym z nich jest metraż mieszkania, liczba użytkowników oraz liczna punktów poboru wody.
Zaletą piecyków gazowych jest ich wydajność i niskie koszty eksploatacji. Wadą jest skomplikowany montaż urządzenia, wymóg posiadania sprawnej instalacji wentylacyjnej oraz montaż instalacji odprowadzającej spaliny.
Podgrzewacze elektryczne, chociaż mają znacznie niższą awaryjność niż piecyki gazowe, są bardziej proekologiczne oraz ich montaż jest łatwiejszy, to niestety niosą za sobą wyższe koszty eksploatacji.
Jak dzielimy ogrzewacze elektryczne i gazowe?
Podgrzewacze wody pojemnościowe charakteryzują się posiadaniem zbiornika na wodę, w której grzałka lub palnik przez cały czas ogrzewa ją do określonej temperatury, zapewniając stały dostęp do ciepłej wody o zadanej temperaturze. Dostępne mamy podgrzewacze różnych marek takich jak Ariston, Atlantic, Nibe – Biawar, Dafi, Kospel, Wijas, Bosch, Termet, Termica, a także urządzenia o różnej wielkości.
Podgrzewacze wody przepływowe charakteryzują się stosunkowo małym gabarytem i pracą urządzenia tylko podczas korzystania z bieżącej wody. Oznacza to, że urządzenie dopiero po otworzeniu kranu zaczyna proces nagrzewania wody. Zaletą tego typu urządzeń jest ich wielkość, wadą niestety jest to, że po otwarciu kurka musimy odczekać chwilę na popłynięcie ciepłej wody oraz fakt, że posiadanie jednego urządzenia nie gwarantuje ciepłej wody w budynku, w którym jest duża ilość ujść wody.