Szamba i oczyszczalnie ścieków
Budując dom w środku miasta bądź w większej miejscowości, sprawa odprowadzania ścieków jest prosta. Każdy mieszkaniec ma obowiązek podłączenia się do miejskiej lub gminnej kanalizacji. Całkowicie inaczej wygląda sprawa w przypadku małych miejscowości, w których nie ma możliwości podłączenia się do takiej instalacji. W takim przypadku mamy do wyboru dwie możliwości, zainstalowanie szamba bądź przydomowej oczyszczalni ścieków.
Szambo czy oczyszczalnia co wybrać?
Szambo jest stosunkowo łatwym i tanim sposobem na pozbycie się ścieków. Niestety jest to sam zbiornik, który z biegiem czasu zapełnia się i trzeba go wypompować. Mimo, że koszt instalacji samego zbiornika nie jest duży, to dochodzi tutaj koszt wywozu szamba 1-2 razy w miesiącu, co wiąże się z dodatkowym kosztem 200-400 zł miesięcznie.
Inaczej sprawa wygląda z przydomową oczyszczalnią ścieków. Instalacja ta wymaga od nas większych nakładów finansowych oraz w niektórych przypadkach uzyskania specjalnych pozwoleń na jej montaż. Mimo to, instalacja taka ma wiele plusów, dlatego wiele osób się na nią decyduje. Zadaniem oczyszczalni jest neutralizowanie i unieszkodliwianie wszystkich zanieczyszczeń, tak aby mogły być wyprowadzone do środowiska naturalnego bez przyniesienia negatywnego dla niego wpływu. Koszt utrzymania oczyszczalni po zamontowaniu waha się w granicy 200 zł rocznie, w jej skład wchodzi zakup środków chemicznych potrzebnych do funkcjonowania urządzenia oraz pobierany przez nią prąd.
Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a to jakie wybierzemy, zależy tak naprawdę od zasobności naszego portfela.